Miliardy dolarów w „podwodnym Świętym Graalu”
W 1982 r. na Morzu Karaibskim amerykańska prywatna firma Sea Search Armada, polująca na podwodne skarby, natrafiła na wrak. Ale wtedy nie został on zidentyfikowany i zbadany, nie było więc wiadomo, czy zawiera jakiekolwiek cenne obiekty. A jednak zawiera! Ich wartość eksperci szacują na... 17 miliardów dolarów!
W lipcu 1708 r. hiszpański galeon „San José” wyruszył z portu Cartagena de Indias w dzisiejszej Kolumbii do Hiszpanii. Ładunek stanowiły sztabki srebra, szmaragdy i – uwaga! – 11 milionów złotych monet escudo przeznaczonych na wsparcie Filipa z dynastii Burbonów, starającego się o sukcesję w Hiszpanii. Sprawa była arcypoważna. Wojnę o sukcesję hiszpańską prowadzono w latach 1701–1714. Po jednej ze stron stanęły: Wielka Brytania, Holandia, Austria i Sabaudia, po drugiej zaś: Francja, Hiszpania, Bawaria i Kolonia; stawką był nie tylko tron hiszpański, ale w ogóle dominacja w Europie. Dlatego ładunek galeonu „San José” miał ogromne znaczenie.
Nie dotarł do Europy – na Morzu Karaibskim zaatakowały go i zatopiły okręty brytyjskie. Spośród 600 osób na pokładzie z tonącego okrętu uratowało się jedynie kilku ludzi. Wrak spoczął na dnie na głębokości 600 m....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta